O nás

Celý život jsem vyrůstala s pejsky. Je pozoruhodné, jak tito tvorové dokáží udělat život krásnějším. Jak již napsali mnozí chovatelé samojedů, i u nás nastal zlom po pořízení nového člena rodiny samojeda. Není totiž nad to, zabořit svůj obličej do krásného chlupatého kožíšku.
Našeho prvního samojeda jsme si pořídili úplnou náhodou. Z odborné literatury jsem věděla, že existují středně velcí psi s krásnou sněhově bílou srstí, kteří jsou podobní špicům, tím ale mé vědomosti končily. Jednou k nám do obchodu přišel kamarád s dotazem, zda nemám zájem o štěně samojeda, že pan Lněnička má štěňata samojedů k odběru. Zvědavost mi nedala a s manželem jsme se jeli na štěňata podívat. Byli jsme samojedy natolik okouzleni, že o Vánocích před více než deseti lety se naše rodina rozrostla o dalšího právoplatného člena. Barny (Zengo z Měsíčního světla) byl typickým představitelem plemene s vyrovnanou povahou, hrdým, ale přitom rozvážným vystupováním.
Samojedi doslova vyzařují klid a pohodu, slovo dalo slovo a v roce 2015 do naší smečky přibyla čtyřletá samojedí slečna, Flair Orleansnow, na kterou její předchozí majitelka bohužel/bohudík neměla čas. Flair se u nás na Vysočině rychle zabydlela a díky ní jsme mohli v roce 2016 odchovat náš první vrh samojedích štěňátek. Jeden z jejích potomků, samojedi slečna Brixi ze Santiniho hvězdy, nyní převzala žezlo a pokračuje v tradici. V březnu 2019 jsme se tak mohli několik týdnů těšit z přítomnosti štěňátek, které nyní dělají radost svým novým páníčkům.


Něco málo o samojedech:

• Samojed je velmi staré plemeno sibiřského psa. Je to velmi dobromyslný pes, který má rád dospělé i děti. Není agresivní, a proto není dobrý hlídač. Psi mají velmi dlouhou krásně hustou srst, o kterou je nutné pečovat.

Historie:

• Psi doprovázeli kočovné kmeny Němců, kteří prošli téměř celou severní oblast Asie. Chovatelé pouze zdokonalili jeho srst. Původní samojed míval na bílé srsti skvrny. Používal se jako strážce sobích stád, dnes se užívá jako společník a sáňový pes.

Nároky:

• Pes je velmi houževnatý co se týče nízkých teplot, může tedy žít trvale venku. Je to pes, který potřebuje pohyb, přesto se však hodí do města. Je nutné pečovat o jeho dlouhou srst.

Povaha:

• Samojed je přátelský, veselý, inteligentní a velmi poslušný pes někdy však tvrdohlavý. Je citlivý, přítulný a také velmi ostražitý. K dětem se většinou chová vstřícně avšak pokud máte jiného mazlíčka či kočku musíte ho s nimi pečlivě seznámit a připravit se na případné potíže.


Tělesná charakteristika:

· hmotnost: cca 23-30 kg.
· výška:        psi: cca 57 cm, feny: cca 53 cm ( výška uváděna v kohoutku).
· barva:       sněhově bílá, krémově bílá.

U tohoto článku nemůžete přidávat komentáře.